Zamieszczona przeze mnie publikacja zawiera scenariusz zajęć prowadzonych metodą Porannego Kręgu w zespole rewalidacyjno - wychowawczym. Oprócz typowych dla tej metody elementów scenariusz zawiera zabawy przy muzyce dobrane odpowiednio do pory roku.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W ZESPOLE REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYM
Temat: „Poranny krąg – stymulacja polisensoryczna według pór roku – JESIEŃ”
Cel etapowy: poznawanie świata przyrody jesienią – jej żywiołu (powietrze), barwy (żółta),
dźwięku (dzwony rurowe), zapachu (lawendowy).
Cele szczegółowe (dziecko): - wielozmysłowo poznaje świat;
- stymuluje wszystkie zmysły;
- podnosi własną aktywność.
Środki dydaktyczne: żółte dekoracje sali, lampka zapachowa (lawendowa), oliwka do
masażu o zapachu lawendy, pacynka „Jaś”, emblematy pogody,
kolorowe liście, koszyk, suszarka do włosów, wiatraczki, dzwony
rurowe, instrumenty perkusyjne, żółte chusty, miód, łyżeczki,
radiomagnetofon z kompaktem, płyty CD, kasety.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zapalenie przez nauczycielkę lampki zapachowej (lawendowej). Obejście z lampką
siedzących w kręgu dzieci, zwrócenie uwagi na płomień świecy.
2. Śpiewanie powitalnej piosenki, w której wymienia się imię każdego dziecka i jednoczesne
masowanie dłoni dziecka oliwką zapachową. Tekst powitalnej piosenki (na melodię
„Panie Janie”):
Witaj…(imię dziecka), witaj…(imię dziecka),
Jak się masz, jak się masz,
Wszyscy cię witamy, wszyscy cię kochamy,
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.
3. Opowiadanie nauczycielki o jesieni z wykorzystaniem pacynki „Jasia” i emblematów
pogody (nauczycielka w roli narratora, dzieci w roli animatorów):
Był piękny jesienny dzień. Świeciło słońce (wybrane dziecko podnosi do góry emblemat
słońca)
. Mały Jaś (nauczycielka porusza pacynką)
wziął koszyk i poszedł do parku
po kolorowe liście. Patrzy Jaś, patrzy, ale na ziemi nie widać ani jednego listka. Zagląda
pod drzewa, pod krzewy - nigdzie ani śladu. Spojrzał Jaś w górę na drzewa, a tam
wysoko na gałązkach pełno kolorowych liści. Ale jak je zerwać, kiedy Jaś taki mały,
a drzewa takie wysokie. Już miał wracać do domu, gdy nagle słońce schowało się za
chmury i zaczął wiać wiatr. Najpierw słabo, a potem coraz mocniej (dzieci unoszą
do góry odpowiednie emblematy pogody).
Wtedy z drzew posypały się na ziemię kolorowe
liście (nauczycielka rozsypuje listki na podłogę).
Jaś zaczął je zbierać do koszyka…Czeka
go ciężka praca…A może wy, dzieci pomożecie Jasiowi? (nauczycielka zachęca dzieci do
zbierania liści). Dzieci zbierają liście do koszyka przy piosence pt. „Ola i liście”
(Kalendarz muzyczny w przedszkolu). O, już pełny koszyk! Dziękuję wam dzieci! Mogę
już wracać do domu!
4. Zabawa rytmiczno - taneczna przy piosence pt. „Pan Listopad” (
50 lat piosenki radiowej
dla dzieci). Dzieci zawiązują koło podając sobie ręce. Podczas zwrotki poruszają się
rytmicznie w prawo, a potem w lewo. W refrenie najpierw klaszczą w ręce, następnie
robią obrót.
5. Spotkanie z żywiołem - powietrze. Nauczycielka zwraca się do dzieci siedzących w kole:
- Teraz pobawimy się wiatrem. Zobaczcie, trzymam w ręku suszarkę do włosów. Zaraz
poczujecie wiatr na sobie.
Nauczycielka posługując się suszarką do włosów imituje podmuch wiatru. Podchodzi
do każdego dziecka i dmucha na jego twarz, rozwiewając włosy, na ręce i nogi, pod
koszulkę. Podmuch powietrza z suszarki jest raz ciepły, raz zimny. Nauczycielka
obserwuje reakcje dzieci na bodźce termiczne, odpowiednio je dobierając. W dalszej
części zajęcia nauczycielka kieruje podmuch powietrza na zawieszone pod sufitem
kolorowe liście. Dzieci obserwują, jak poruszane „wiatrem” liście wirują, kołyszą się,
obracają.
- My też możemy dmuchać jak wiatr - mówi nauczycielka.
- Spróbujcie zrobić tak jak ja - nauczycielka dmucha ustami na własną otwartą dłoń,
następnie na wiatraczek, dzieci naśladują czynności nauczycielki.
6. Słuchanie wiatru (zestaw Słucham i mówię), ilustrowanie ruchem drzew kołyszących się
na wietrze wraz z naśladowaniem szumu wiatru (ćwiczenia dźwiękonaśladowcze na
głosce „sz”).
7. Demonstracja dzwonów rurowych, pokaz różnych sposobów gry na tym instrumencie:
- dmuchanie na dzwony strumieniem powietrza z suszarki do włosów;
- potrząsanie instrumentem;
- uderzanie w dzwony pałeczką.
Zaproszenie chętnych dzieci do gry na tym instrumencie.
8. Zakładanie chust w kolorze żółtym, symbolizującym kolor jesieni, na ramiona. Wiązanie
chust na pojedynczy węzeł samodzielnie lub z pomocą nauczycielki.
9. Instrumentacja refrenu piosenki pt. „Jarzębina” (Kalendarz muzyczny w przedszkolu)
na dzwonach rurowych lub innych wybranych przez dzieci instrumentach perkusyjnych.
10. Samodzielne zdejmowanie chust z ramion, próba składania.
11. Stymulacja smaku - podanie dzieciom miodu.
12. Zabawa taneczna w parach przy muzyce (wersja instrumentalna piosenki pt. „Ogórek” -
Uczę metodą ośrodków pracy).
13. Zgaszenie lampki zapachowej.
opracowała:
w oparciu o „Rozwój daje radość” J. Kielina
Anna Gulbinowicz
Szkoła Podstawowa nr 3 w Bartoszycach